Odesílání dat, prosím o chvíli strpení

Poradenství

Vystavení úmrtního listu

Jak zařídit úmrtní list po ztrátě blízkého: Kompletní průvodce

Ztráta blízkého je jedním z nejtěžších životních okamžiků. Kromě emocionální zátěže se pozůstalí musí vypořádat i s řadou administrativních úkolů, mezi které patří i vyřízení úmrtního listu. V tomto článku vám poskytneme veškeré informace, které potřebujete, včetně služby, kterou za vás vyřídíme.

 

Co je úmrtní list?

Úmrtní list je oficiální dokument, který potvrzuje úmrtí osoby. Obsahuje základní údaje o zemřelém. Tento dokument je nezbytný pro řadu dalších úkonů, jako je například dědické řízení, pojištění, zrušení účtů a další administrativní záležitosti.

 

Kdo vystavuje úmrtní list?

V České republice je úmrtní list vystavován matrikou v místě úmrtí. Pohřební služba informuje příslušnou matriku, která poté úmrtní list vystaví.

 

Jaké jsou kroky pro získání úmrtního listu?

  • Ověření úmrtí: Úmrtí musí být nejprve lékařsky ověřeno. Tento krok obvykle zajišťuje zdravotnické zařízení, ve kterém k úmrtí došlo nebo lékař, který potvrdil úmrtí. 
  • Oznámení matrice: Pohřební služba osloví matriční úřad. 
  • Podání žádosti: Pohřební služba podá žádost o vystavení úmrtního listu. Pro tento úkon je potřeba předložit občanský průkaz zemřelého a další potřebné dokumenty. ( rodný list, oddací list )
  • Vystavení úmrtního listu: Matrika vystaví úmrtní list, který zašlou poštou nebo za určitých okolností můžete vyzvednout osobně.

 

Jak dlouho trvá, než úmrtní list obdržím?

Úmrtní list je obvykle vystaven do dvou až třech týdnů po oznámení úmrtí. Přesný časový rámec se může lišit v závislosti na konkrétní matriční kanceláři a okolnostech úmrtí.

 

Jak vám můžeme pomoci?

Rozumíme tomu, že v těchto těžkých chvílích nemusíte mít energii nebo čas věnovat se administrativě. Naše pohřební služba je zde právě pro vás, abychom vám tento úkol ulehčila. Zajistíme za vás:

  • Komunikaci s matrikou a dalšími úřady.
  • Podání potřebných žádostí a dokumentů.